W ostatnim czasie zadaliśmy Wam 3 pytania. Pytaliśmy o najbardziej pożądany rodzaj usługi online, najważniejszą rzecz we współpracy z trenerem oraz czym trener może zachęcić Cię do zakupu jego usługi.
Na pierwsze pytanie większość osób odpowiedziała, że treningi grupowe – była to najtańsza opcja, co mogło mieć wpływ na wybór. Drugie miejsce zajęła odpowiedź trening indywidualny. Nie znalazła natomiast zainteresowania opcja usługi indywidualnego treningu z dietą – była to najdroższa opcja.
Na ostatnie pytanie najczęściej odpowiadano: wygląd i wiedza merytoryczna, osiągnięcia nie miały wielkiego znaczenia dla ankietowanych.
Wybory te są dość zrozumiałe. Każda z opcji ma swoje mocniejsze i słabsze strony.
Porównajmy treningi online:

Drugie pytanie dotyczyło najważniejszych czynników determinujących jakość współpracy z trenerem i tutaj najwięcej osób odpowiedziało, że efekty i indywidualne podejście, kilka osób zaznaczyło, że przysłowiowy „bat” nad głową, czyli kontrolowanie wyników.
Skoro najbardziej interesują nas efekty i indywidualne podejście trenera, to dlaczego najchętniej wybieraną usługą online miałyby być treningi grupowe?
Moim zdaniem można to przełożyć na sentyment do treningów grupowych, z których korzystaliśmy
przed lock-downem. Drugim argumentem jest oczywiście cena.
Przed zamknięciem siłowni, cena za godzinny trening personalny w naszym mieście wahała się od 70 do 120/150 zł, więc 100 zł za plan treningowy nie musi okazać się „drogim” rozwiązaniem. Tutaj powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcę ćwiczyć, bo wypada się poruszać, coś porobić? Czy chcę trenować, bo mam cel i mam zamiar go osiągnąć?
W pierwszym wypadku płatne treningi grupowe online czy też te bezpłatne na kanałach YouTube i innych mogą nas zadowolić.
Natomiast w drugim wypadku, po co tracić czas na ćwiczenie bez większego ładu i składu, bez planu i konkretów?
Jeżeli znasz swoje ciało, zasady planowania treningu, środki do osiągnięcia celu – ułóż plan i działaj według niego. Jeśli nie, poszukaj specjalisty, który będzie wiedział jakiego planu potrzebujesz, jaki sprzęt posiadasz i jak to wszystko poukładać dla osiągnięcia Twoich najlepszych wyników.
Jak wybrać taką osobę?
Większość osób kieruje się wyglądem trenera, gro osób również wiedzą merytoryczną trenera, niewielu sprawdza osiągnięcia. Tutaj możemy sobie zadać to pytanie inaczej: dlaczego do tej pory trenowałem/trenowałam z nią czy z nim?
Przed kwarantanną chodziliśmy do różnych miejsc by trenować. W jednych zostawaliśmy na dłużej, z innych wychodziliśmy i już do nich nie wracaliśmy. Jakie były tego powody? Ja subiektywnie powiem, że mnie najczęściej „przywiązywał” trener. Miejsce może być wyposażone najlepiej na świecie, ale jeśli nie ma porozumienia z trenerem, to trening jest kiepski. Jeśli atmosfera sprzyja, grupa się integruje i w zajęciach uczestniczymy chętniej nawet jeżeli jest wycisk i padamy na kolana, a to też jest zasługa umiejętności trenera, bo to on tę atmosferę najczęściej wprowadza. Trener może mieć wygląd kulturysty, idealne proporcje ciała i najlepsze markowe ciuchy, ale może nie potrafić zadbać o innych, bo jest skupiony na sobie. Trener może być wykształcony, posiadać miliony certyfikatów z ukończonych kursów i szkoleń, ale co mu to da, jeśli nie będzie potrafił tej wiedzy przekuć na korzyść swoich podopiecznych? W końcu, trener może mieć osiągnięcia osobiste, może zdobywać tytuły w różnych dyscyplinach, ale co jeśli jego metody treningowe nie zadziałają na podopiecznego? Czy znajdzie na niego złoty środek? Albo, co jeśli cel podopiecznego jest po prostu inny? Czy wtedy te osiągnięcia mają znaczenie?
Wybór trenera nigdy nie był, nie jest i nie będzie łatwy. Moim skromnym zdaniem musi „zaiskrzyć”. Trzeba złapać wspólną więź, zrozumieć swoje potrzeby i się po prostu poznać. Jeśli trener rozumie Twój cel, efekty podopiecznego są dla niego najważniejsze, posiada on (lub ona) doświadczenie i podstawową wiedzę o Twojej aktywności fizycznej, a do tego jest po prostu dobrym człowiekiem, to na pewno „opłaci” Ci się taka współpraca.
A może już znasz takiego trenera? I może właśnie teraz przyjmuje osoby na indywidualne prowadzenie online? Rozejrzyj się dookoła, być może nie trzeba szukać daleko 😉
/Karola